Najwięksi artyści sztuki jubilerskiej korzystają z bogactwa zniewalających formacji mineralnych, jakimi hojnie obdarzyła nas natura. Kamienie szlachetne i półszlachetne pozwalają stworzyć unikalną i luksusową biżuterię. To niekwestionowany symbol bogactwa. Różnią się między sobą kolorem, wartością, dostępnością, a nawet przypisywanym znaczeniem. Towarzyszą nam od starożytności, kształtując kanony piękna obowiązujące w kolejnych stuleciach. Oto najbardziej znane rodzaje kamieni szlachetnych i półszlachetnych skrywające wieczną potęgę natury.

Diament (brylant) - król wśród kamieni szlachetnych

Grecy wierzyli, że diamenty to łzy bogów, a Rzymianie uważali je za okruchy gwiazd. Ten najtwardszy minerał na świecie stanowi najczystszą odmianę węgla występującą na ziemi. W wyniku odpowiedniej obróbki staje się brylantem – od lat rozpalającym wyobraźnię wszystkich miłośników luksusowej biżuterii.

Płomienny, krwistoczerwony rubin

To kamień królów i liderów. Rubin należy do jednych z najrzadziej występujących kamieni szlachetnych na ziemi, co czyni go niezwykle pożądanym i kosztownym minerałem w jubilerskim świecie. Symbolizuje odwagę, witalność i miłość. Zdarza się, że cena niektórych egzemplarzy przewyższa wartość samego diamentu.

Szmaragd – zielony klejnot egipskich faraonów

Już starożytni Egipcjanie i Persowie zachwycali się pięknem szmaragdowej zieleni. Obecnie szmaragd należy do grona najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie. Najrzadziej występująca jego odmiana trapiche przybiera w przekroju poprzecznym wzór sześcioramiennej gwiazdy. Szmaragd można często spotkać w towarzystwie srebrnych kolii, pierścionków i kolczyków.

Szafir, czyli tajemniczy minerał o przejmującej głębi barwy

Zwany jest również niebiańskim kamieniem. Szafir zdobi zwykle pierścionki zaręczynowe, gdyż zapewnia powodzenie w miłości oraz symbolizuje stałość i przyjaźń. Przyjmuje wiele wyjątkowych barw – przezroczystą, czarną oraz najbardziej pożądaną przez jubilerów - błękit kaszmirski.

Agat – wielobarwny amulet biznesmenów

Agat to półszlachetny kamień ozdobny wydobywany już przez starożytnych Rzymian. Zachwyca charakterystycznym układem barw, które tworzą różnokolorowe warstwy. Wśród nich przeważają odcienie różu, szarości, brązu i zieleni.

Purpurowo-fioletowy ametyst – ozdoba biskupich pierścieni

Ametyst jest kwarcem, który wyróżnia się spośród innych kamieni szlachetnymi odcieniami fioletu, różu i purpury. Uważa się, że pochłania negatywną energię i zapewnia duchowy spokój. Najczęściej spotykanymi wyrobami jubilerskimi są bransolety i zawieszki z ametystem.

Rzadki kamień ozdobny – awenturyn

Zielone zabarwienie awenturynu zawdzięczamy obecności chromu, a kolor czerwony i brunatny – domieszce hematytu. Awenturyn to niezwykle rzadka, kwarcowa odmiana krzemionki. Utożsamiany jest ze zdolnościami przywódczymi.

Bursztyn, czyli bałtyckie złoto

Znany jest także pod nazwą jantar lub amber. Oznacza kamień, który się pali. Powstaje z żywicy drzew iglastych. Zwykle występuje w ciepłych barwach - głównie odcieniach koloru żółtego. Bursztyn doceniają jubilerzy z całego świata. Od wielu lat jest także obecny w medycynie ludowej.

Hematyt – czarny minerał o metalicznym połysku

Sproszkowany hematyt służył starożytnym Egipcjanom do zdobienia sarkofagów. Symbolizuje siłę i pewność siebie. To kamień prawdziwych wojowników. Jego czarna, połyskująca powierzchnia przybiera na skutek cięcia najróżniejsze kształty - gwiazdki, listki, serduszka, kwiaty i wiele innych.

Jaspis - cętkowany kamień

Minerał ten mieni się wieloma niepowtarzalnymi barwami - zielenią, czerwienią, bielą, fioletem, brązem i żółcią. Występuje w wielu różnych kształtach. Stanowi talizman sprzyjający dobrej atmosferze w rodzinie i pracy.

Magiczny koral o żywych barwach

Koral to nic innego, jak szkielet koralowców. Ma pochodzenie organiczne, a jego nazwa oznacza organizmy morskie zamieszkujące ciepłe morza. Najczęściej występuje w intensywnych, oryginalnych kolorach czerwieni, różu czy bieli. Jako wyrób jubilerski zwykle występuje w postaci naszyjnika z korali.

Opal – jeden z najdroższych kamieni szlachetnych świata

Wyróżnić można wiele różnych odmian opali – mleczne, pawiowe, ogniste, niebieskie, złote czy zielone. Symbolizują wewnętrzne piękno oraz emocjonalną i fizyczną równowagę. Zdobią pierścionki, kolczyki i naszyjniki.

copyright © 2019 Julita | created by sevencomp.pl
Mapa