Najwięksi artyści sztuki jubilerskiej korzystają z bogactwa zniewalających formacji mineralnych, jakimi hojnie obdarzyła nas natura. Kamienie szlachetne i półszlachetne pozwalają stworzyć unikalną i luksusową biżuterię. To niekwestionowany symbol bogactwa. Różnią się między sobą kolorem, wartością, dostępnością, a nawet przypisywanym znaczeniem. Towarzyszą nam od starożytności, kształtując kanony piękna obowiązujące w kolejnych stuleciach. Oto najbardziej znane rodzaje kamieni szlachetnych i półszlachetnych skrywające wieczną potęgę natury.
Grecy wierzyli, że diamenty to łzy bogów, a Rzymianie uważali je za okruchy gwiazd. Ten najtwardszy minerał na świecie stanowi najczystszą odmianę węgla występującą na ziemi. W wyniku odpowiedniej obróbki staje się brylantem – od lat rozpalającym wyobraźnię wszystkich miłośników luksusowej biżuterii.
To kamień królów i liderów. Rubin należy do jednych z najrzadziej występujących kamieni szlachetnych na ziemi, co czyni go niezwykle pożądanym i kosztownym minerałem w jubilerskim świecie. Symbolizuje odwagę, witalność i miłość. Zdarza się, że cena niektórych egzemplarzy przewyższa wartość samego diamentu.
Już starożytni Egipcjanie i Persowie zachwycali się pięknem szmaragdowej zieleni. Obecnie szmaragd należy do grona najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie. Najrzadziej występująca jego odmiana trapiche przybiera w przekroju poprzecznym wzór sześcioramiennej gwiazdy. Szmaragd można często spotkać w towarzystwie srebrnych kolii, pierścionków i kolczyków.
Zwany jest również niebiańskim kamieniem. Szafir zdobi zwykle pierścionki zaręczynowe, gdyż zapewnia powodzenie w miłości oraz symbolizuje stałość i przyjaźń. Przyjmuje wiele wyjątkowych barw – przezroczystą, czarną oraz najbardziej pożądaną przez jubilerów - błękit kaszmirski.
Agat to półszlachetny kamień ozdobny wydobywany już przez starożytnych Rzymian. Zachwyca charakterystycznym układem barw, które tworzą różnokolorowe warstwy. Wśród nich przeważają odcienie różu, szarości, brązu i zieleni.
Ametyst jest kwarcem, który wyróżnia się spośród innych kamieni szlachetnymi odcieniami fioletu, różu i purpury. Uważa się, że pochłania negatywną energię i zapewnia duchowy spokój. Najczęściej spotykanymi wyrobami jubilerskimi są bransolety i zawieszki z ametystem.
Zielone zabarwienie awenturynu zawdzięczamy obecności chromu, a kolor czerwony i brunatny – domieszce hematytu. Awenturyn to niezwykle rzadka, kwarcowa odmiana krzemionki. Utożsamiany jest ze zdolnościami przywódczymi.
Znany jest także pod nazwą jantar lub amber. Oznacza kamień, który się pali. Powstaje z żywicy drzew iglastych. Zwykle występuje w ciepłych barwach - głównie odcieniach koloru żółtego. Bursztyn doceniają jubilerzy z całego świata. Od wielu lat jest także obecny w medycynie ludowej.
Sproszkowany hematyt służył starożytnym Egipcjanom do zdobienia sarkofagów. Symbolizuje siłę i pewność siebie. To kamień prawdziwych wojowników. Jego czarna, połyskująca powierzchnia przybiera na skutek cięcia najróżniejsze kształty - gwiazdki, listki, serduszka, kwiaty i wiele innych.
Minerał ten mieni się wieloma niepowtarzalnymi barwami - zielenią, czerwienią, bielą, fioletem, brązem i żółcią. Występuje w wielu różnych kształtach. Stanowi talizman sprzyjający dobrej atmosferze w rodzinie i pracy.
Koral to nic innego, jak szkielet koralowców. Ma pochodzenie organiczne, a jego nazwa oznacza organizmy morskie zamieszkujące ciepłe morza. Najczęściej występuje w intensywnych, oryginalnych kolorach czerwieni, różu czy bieli. Jako wyrób jubilerski zwykle występuje w postaci naszyjnika z korali.
Wyróżnić można wiele różnych odmian opali – mleczne, pawiowe, ogniste, niebieskie, złote czy zielone. Symbolizują wewnętrzne piękno oraz emocjonalną i fizyczną równowagę. Zdobią pierścionki, kolczyki i naszyjniki.