Oto kilka sposobów, aby zachować piękną bizuterię na dłużej:
Biżuterię należy ściągać do prac domowych, aby nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania) lub chemiczne (pod wpływem niektórych detergentów).
Biżuteria srebrna nie może być narażona na kontakt z detergentami, gdyż niektóre środki chemiczne zawierają substancje mogące uszkodzić jej delikatną powierzchnię.
Większości wzorów biżuterii szkodzi bezpośredni kontakt z wodą, zarówno z kranu, jak i z wodą morską. Zawarte w niej składniki mogą wpływać na wygląd biżuterii: może ona tracić połysk, ulegać przebarwieniom. Dotyczy to w szczególności pereł i masy perłowej, która jest delikatna i wrażliwa. Każdy rodzaj biżuterii należy zdejmować przed kąpielą czy myciem naczyń.
Biżuterię należy przechowywać w oddzielnych torebkach lub specjalnych, zamykanych pudełkach wyłożonych miękkim materiałem.Dzięki temu biżuteria nie będzie narażona na zarysowania, utlenianie lub ewentualną deformacją splotu ( w przypadku delikatnych łańcuszków).
Należy delikatnie obchodzić się z biżuterią z dmuchanego złota i srebra, gdyż jest ona szczególnie narażona na trwałe uszkodzenia, a jej naprawa może okazać sie niemożliwa.
Ze względu na jej delikatność, należy zawsze zdejmować ją przed udaniem się na spoczynek.
Podczas snu nie kontrolujemy swoich ruchów, przez co biżuteria narażana jest na zarysowania i zgniecenia – w szczególności łańcuszki i kolczyki, które w łatwy sposób mogą się gdzieś zahaczyć i ulec zniszczeniu. Zalecane jest zdjęcie biżuterii przed położeniem się spać.
Wszelkiego rodzaju drogocenne kamienie, perły i inne materiały, które przyozdabiają biżuterię mogą być narażone na wypadanie, pękanie czy zarysowanie przy wzmożonej aktywności ruchowej. Dlatego też zalecamy zdejmowanie biżuterii przy uprawianiu sportów, prac domowych, czy pracy fizycznej.
W naszym salonie oferujemy profesjonalne środki do czyszczenia i polerowania biżuterii złotej i srebrnej.
Złocenie na srebrnej biżuterii podlega naturalnemu ścieraniu. Wpływ na ścieranie ma częstotliwość noszenia, dlatego unikajmy zakładania biżuterii podczas wykonywania prac domowych, a także zdejmujmy ją kładąc się do snu. Biżuteria będzie tracić złocenie także w kontakcie z wodą, perfumami i innymi kosmetykami oraz w zależności od pH skóry.
Zmiana barwy biżuterii nie wynika z wady produktu i nie podlega reklamacji.
Biżuteria ozdobiona kamieniami szlachetnymi bądź naturalnymi, perłami oraz modele oparte na skomplikowanym wzornictwie, są wrażliwe i narażone na ściśnięcia, wypadanie, pękanie, ukruszenie, zahaczenie oraz nadepnięcie. Należy pamiętać o tym, aby zdejmować biżuterię przed rozpoczęciem prac domowych, uprawianiem sportu oraz przed pójściem spać.
Należy unikać kontaktu bizuterii z perfumami, lakierami do włosów czy dezodorantami, aby uniknąć niepożądanych reakcji chemicznych.
Srebro reaguje na czynniki chemiczne zmianą koloru, dlatego nie należy stosować silnie działających kosmetyków.
Nie należy nosić biżuterii na sąsiednich palcach, gdyż powoduje to zarysowania.
Zbyt ciężki wisior w stosunku do łańcuszka może osłabiać i przecierać jego ogniwa, nie należy nosić wisiorków o masie większej niż sam łańcuszek.
Powłoka rodu, którą pokryte jast białe złoto może ulec wytarciu podczas eksploatacji.
Piaskowana lub satynowa złota biżuteria z czasem może ulec wygładzeniu.