ZŁOTO

Symbol chemiczny Au. W stanie czystym złoto jest metalem jaskrawożółtym, bardzo miękkim, ciągliwym i kowalnym .Jest łatwe do polerowania. Złoto jest bardzo dobrym przewodnikiem elektryczności; nie ulega korozji. Blask i połysk zachowuje bardzo długo
a pod wpływem warunków atmosferycznych nie rdzewieje i nie pokrywa się nalotem.
Nazwa złota wzięła się od indoeuropejskiego słowa "zel" oznaczającego żółty.
Od najdawniejszych czasów był wysoce ceniony, w okresie późniejszym był środkiem płatniczym. Najstarsze znalezione przedmioty wykonane ze złota pochodzą z czwartego tysiąclecia przed Chrystusem. W dzisiejszych czasach złoto nie traci na swej wartości, technika wykazuje duże zapotrzebowanie na ten metal.
W przyrodzie występuje w postaci piasku, blaszek, łusek , mniejszych lub większych grudeksamorodków. Spotykamy go w skałach magmowych i żyłach kwarcowych.
Otacza nas, ale w ilościach śladowych. Złoto wydobywane jest w tak zwanej strefie zimnej: Rosji, USA, RPA w kopalniach głębinowych, natomiast w Afryce i Azji, czyli w strefie gorącej w kopalniach odkrywkowych.
W Polsce również wydobywano kiedyś złoto. Szacuje się że w latach około 1170-1240
na Dolnym Śląsku i w okolicach Złotego Stoku wydobyto łącznie około 65 ton tego cennego kruszcu. Ogólnoświatową liczbę wydobytego złota do dnia dzisiejszego szacuje się na około 150 tysięcy ton.
Złoto łączymy z innymi metalami np. z miedzią, aby uzyskać złoto o barwie różowej,
oraz z niklem bądź palladem aby uzyskać złoto białe. W jubilerstwie nie stosuje się czystego złota ze względu na jego miękkość a jedynie STOPY złota.
Złoto jest czystym pierwiastkiem (24 karaty – próba 1000), który – w zasadzie - w czystej formie w biżuterii nie istnieje. Biżuteria 18-karatowa (próba 750) zawiera 75% złota
oraz 25 %; srebra, miedzi albo innych metali. 14-Karatowa (próba 585) - ma w sobie 58,5% złota w stopie plus srebro, miedź. Najczęściej dodatkami do stopu są srebro
i miedź. W przypadku stopu złota w białej barwie jest to pallad, nikiel lub mangan.
Celem standaryzacji ilości złota w stopie wprowadzono tzw. próby złota.
Ilość złota w stopie określa się też w karatach, gdzie 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w tym stopie.

24 karatowe – próba 1000 (100% złota)
23 karatowe – próba 958 (95,5% złota)
22 karatowe – próba 916 (91,6% złota)
18 karatowe – próba 750 (75% złota)
14 karatowe – próba 585 (58,5% złota)
12 karatowe – próba 500 (50% złota)
10 karatowe – próba 417 (41,7% złota)
9 karatowe – próba 375 (37,5% złota)
8 karatowe – próba 333 (33,3% złota)

SREBRO

Symbol chemiczny Ag. Z greckiego "silbur" z łaciny "argentum" co oznacza biały.
Jeden z najczęściej używanych metali. Srebro było środkiem płatności i ma ono do tej pory ogromne znaczenie na świecie.
Srebro jest srebrzysto białym metalem znanym już od czasów starożytnych.
Jest wykorzystywane w jubilerstwie, przy wyrobie sztućców, naczyń, a także przy produkcji instrumentów muzycznych. Srebro jest bardzo wdzięcznym materiałem do wyroby biżuterii, ponieważ jest bardzo plastyczne, daje się w łatwy sposób polerować i jest również twardsze od złota. Wydobywane jest w Kanadzie, Meksyku, Peru i USA.
W Polsce srebro wydobywa się na Dolnym Śląsku przez KGHM Polska Miedź SA., które jest trzecim na świecie producentem srebra, a jego udział w światowej produkcji wynosi 4,5%.

Do wyrobu biżuterii stosuje się srebro najwyższej próby 925. Próba srebra, podobnie jak
w przypadku próby złota, mówi nam o zawartości czystego srebra w stopie. Czyste srebro podobnie jak złoto jest metalem miękkim, dlatego do produkcji wyrobów ze srebra używa się stopu tego metalu z innym. Wartość próby srebra 925 mówi nam, iż zawartość czystego srebra w stopie wynosi 92,5%. Oprócz wspomnianej próby 925 występują również:

pierwsza próba srebra - 925
druga próba srebra - 875
trzecia próba srebra - 830
czwarta próba srebra - 800

PLATYNA

Symbol chemiczny Pt. Jest najrzadszym i najbardziej cenionym metalem szlachetnym,
obojętnym chemicznie i odpornym na korozje. Występuje w zasadowych skałach magmowych w stanie rodzimym lub w postaci stopów i związków międzymetalicznych.

Platyna jest metalem, który był już znany w Ameryce Łacińskiej w czasach prekolumbijskich. Do Europy zawitał około 1750 roku kiedy to zostałprzywieziony przez Hiszpanów, skąd też wzięła się jego nazwa. Platyną po hiszpańsku nazywano zdrobniale srebro ponieważ uważano, iż platyna jest odmianą tego kruszcu. Platyna jest metalem wyjątkowo rzadkim, ma również bardzo niski stopień reaktywności co powoduje,
że w jubilerstwie jest ona materiałem cenniejszym od złota i srebra.

Popularność platyny w branży jubilerskiej w ostatnich latach systematycznie rośnie. Biżuteria z platyny jest wytwarzana ze stopu 950, a więc właściwie z czystej platyny. Platyna dodatkowo oprócz swojej wyjątkowości i niepowtarzalnemu blaskowi, posiada właściwości, które nie powodują podrażnień i uczuleń.

TYTAN

Tytan jest błyszczący i posiada biały metaliczny kolor. W przyrodzie zawsze występuje
w rudach. Jest siódmym metalem na świecie biorąc pod uwagę wielkość występowania
na kuli ziemskiej. Największe złoża tytanu znajdują się w Australii, Kanadzie,
Nowej Zelandii, Norwegii i Ukrainie. Charakterystyczną właściwością fizyczną tego metalu jest bardzo wysoka wytrzymałość mechaniczna przy jednoczesnym niskim ciężarze.

W ostatnich latach tytan został również doceniony w branży jubilerskiej, zwłaszcza ze względu na swoją trwałość. Jednak jest on metalem trudnym do kształtowania co pozwala na tworzenie tylko prostej biżuterii. Dodatkowym atutem tytanu jest brak właściwości alergicznych.

PLATYNOWCE

ROD

bardzo twardy o dużym połysku, barwą i połyskiem przypomina aluminium.
Używany w jubilerstwie do pokrywania powierzchni złotych, srebrnych, Powoduje ich utwardzenie i zabezpieczenie przez tzw. rodowanie metodą galwaniczną. np. powierzchni srebrnych przed czernieniem lub zmianę barwy na powierzchni złotej.

RUTEN

Ru – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych (żelazowców) w układzie okresowym. Jego stopy wykazują wysoką twardość i wytrzymałość. Stopy rutenu z platyną lub palladem używane są w jubilerstwie. Jako powłoki czarnego rutenu nakładane na wypolerowaną powierzchnię złota lub srebra dają efekt analogiczny do nałożenia czarnej emalii. W odróżnieniu jednak od znanych emalii powłoka rutenu jest tak odporna, że nie stwierdzamy mechanicznych uszkodzeń nawet po wieloletnim eksploatowaniu.

 

powrót

copyright © 2019 Julita | created by sevencomp.pl
Mapa